Болничен лист за минало време без предварителен преглед не се издава.


Болничен лист за минало време без предварителен преглед на болния не се издава.
Изключение се допуска най-много до два дни в случаи на тежки остри или изострени хронични заболявания, когато при прегледа обективната находка, отразяваща естеството и стадия на даденото заболяване, доказва, че лицето е боледувало и е било в състояние на временна неработоспособност, но прегледът не е могъл да бъде извършен.
В тези случаи причините за неизвършения предварително преглед задължително подробно се мотивират в личната амбулаторна карта (ЛАК) и се отбелязват в графа “бележки” на болничния лист. За лица, които поради заболяването си не носят отговорност за действията си, този срок е 10 дни.
При издаване на болничния лист денят на прегледа се включва в посочените два, съответно 10 дни. Когато прегледът е бил извършен и временната неработоспособност е била своевременно констатирана, но болничен лист не е бил издаден, той може да се издаде за минало време, ако въз основа на обосноваваща документация на лечебното заведение и личната амбулаторна карта (ЛАК) се прецени, че лицето през това време е било временно неработоспособно.
В тези случаи болничен лист за отпуск до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания се издава от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина, до 6 месеца – от ЛКК, а за повече от 6 месеца – след решение на ТЕЛК. Целият отпуск за минало време се включва в един болничен лист.
Вижте още:
КОЛКО ЧАСА Е МИНИМАЛНАТА ПОЧИВКА МЕЖДУ РАБОТНИТЕ ДНИ?
МОГАТ ЛИ ДА МЕ УВОЛНЯТ ЧРЕЗ E-MAIL?
КОГА НИ СЕ ПОЛАГАТ ВАУЧЕРИ ЗА ХРАНА?
НА КАКВО РАЗСТОЯНИЕ ОТ РАБОТА СЕ ВОДЯ В КОМАНДИРОВКА?