• Трудово право

В кои случай се работи в почивните дни?

д-р Тодор Капитанов

Съгласно закона нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа.

Pixabay

Нормалната продължителност на работното време през деня е до 8 часа – чл. 136, ал. 1 и ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 142, ал. 1 от КТ, работното време се изчислява в работни дни – подневно. В чл. 141 от КТ е предвидено, че когато характерът на производствения процес налага, работата в предприятието се организира на две или повече смени. При подневно отчитане на работното време и при работа на смени, чиято нощна продължителност на работното време е по-малка от тази на дневното, трудовото възнаграждение, заработено по трудови норми, се увеличава с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време – чл. 9, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.

В разпоредбата на чл. 4а от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е посочено, че в Правилника за вътрешния трудов ред се определят началото и краят на работния ден, редът за редуването на смените, почивките по време на работа, редът за отчитане на работното време, времето на задължително присъствие в предприятието, когато е уговорено променливо работно време, времето за хранене на работниците и служителите в производства с непрекъсваем процес на работа и в предприятия, в които се работи непрекъснато, както и други въпроси, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа в предприятието.

В почивните дни не се включват в графика по подневно изчисляване на работното време. Съгласно чл. 153, ал. 4 от КТ за положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа. При подневно отчитане на работното време трудът, положен в почивен ден или на официален празник се заплаща като извънреден труд по реда на чл. 262 и чл. 264 от КТ. Следва да имате предвид, че според чл. 152 от КТ, работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Съгласно чл. 153, ал. 1 от КТ при петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е по начало в неделя. В тези случаи на работника или служителя се осигурява най-малко 48 часа непрекъсната седмична почивка.

Вижте още:

ЗАЧИТА ЛИ СЕ УЧЕНЕТО В УНИВЕРСИТЕТ ЗА „КЛАС“ ПРОСЛУЖЕНО ВРЕМЕ

КЪДЕ ДА КАНДИДАТСТВАМ ЗА ПЕНСИЯ ЗА СТАРОСТ В ЧУЖБИНА?

НЕПЛАТЕН ОТПУСК ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ ДО 8-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ

ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА РАБОТНИК ИЛИ СЛУЖИТЕЛ ПРИ БЕДСТВИЕ

ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА РАБОТНИК ИЛИ СЛУЖИТЕЛ ПРИ КОМАНДИРОВКА

ОБЕЗЩЕТЕНИЕ НА РАБОТНИК ИЛИ СЛУЖИТЕЛ ПРИ ТРУДОУСТРОЯВАНЕ

Предишна СтатияСледваща Статия

д-р Тодор Капитанов

д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право с над 10 г. практически опит. Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби.