Разберете в кой съд се обжалват трудовите нарушения.
Трудовите спорове се разглеждат от съдилищата. Те се разглеждат по реда на Гражданския процесуален кодекс, доколкото в закона не е предвидено друго.
Не се разглеждат от съдилищата спорове относно освобождаване на:
1. изборни служители в органите на изпълнителната власт, в обществени организации и в политически партии и движения;
2. служителите по чл. 28, ал. 2 от Закона за администрацията.
Подсъдност на трудовите спорове с чуждестранни лица
Трудовите спорове между работници или служители – чужди граждани, и работодатели – чуждестранни лица или смесени предприятия със седалище в Република България, когато работата се извършва в страната, са подсъдни на съда според седалището на работодателя, освен ако между страните е уговорено друго.
Трудовите спорове за осигуряване на условия на работа на командированите или изпратените в Република България работници или служители по чл. 121а, ал. 1, т. 2 и ал. 2, т. 2 от Кодекса на труда са подсъдни на съда по мястото, където работникът или служителят временно полага или е полагал труда си.
Подсъдност на трудовите спорове на български работници или служители в чужбина
Трудовите спорове между работници или служители – български граждани, работещи в чужбина, и български работодатели в чужбина са подсъдни на надлежния съд в София, а когато работникът или служителят е ответник – на надлежния съд по неговото местожителство в страната.
Вижте още:
ПРИЗНАВАТ ЛИ СЕ БОЛНИЧНИТЕ ДНИ ЗА ТРУДОВ СТАЖ?
КАКВО СЕ ПРАВИ ПРИ НЕЗАКОННО УВОЛНЕНИЕ?
РИСКОВО ЛИ Е ТРУДОВ ДОГОВОР В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ?
СТРУВА ЛИ СИ РАБОТА НА СРОЧЕН ДОГОВОР?