Майката и работодателят следва да подготвят документи, които са определени в закона.


Съгласно чл. 50а от КСО се дава право на майката (осиновителката) да получава парично обезщетение в размер на 50% от обезщетението за бременност и раждане, ако е решила да се върне по-рано на работа и да не ползва изцяло полагащия й се отпуск. Това тя ще може да направи след 135 календарен ден от излизането си в майчинство, като, за да се възползва от правото си на обезщетение, детето й не трябва да е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка. Другите условия са то да не се отглежда от приемно семейство, както и от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
Необходимите документи, които майката представя:
– Писмено заявление до предприятието, с което иска прекъсване на отпуска по чл. 163 ал. 1 от Кодекса на труда.
– ЗАЯВЛЕНИЕ-ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50а КСО за остатъка до 410 календарни дни /Приложение № 2а към чл. 4, т.1 от Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО)/.
Работодателят от своя страна представя пред НОИ:
– Приложение № 10 към чл. 9 от НПОПДОО, а ако майката е СОЛ-Приложение № 11 към чл. 11, ал. 2 от НПОПДОО където посочва като основание за изплащане за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни по чл. 50а КСО.
Вижте още:
СЕКСУАЛЕН ТОРМОЗ НА РАБОТАТА? КАКВИ СА ПРАВАТА НИ?
КОГА ТРЯБВА ДА ИЗВАДИМ МЕДИЦИНСКО ЗА РАБОТА?
КАК ДА ПРЕКРАТИМ ОТПУСК ПО МАЙЧИНСТВО?