Майката и работодателят следва да подготвят документи, които са определени в закона.


Необходимите документи, които майката представя:
– Писмено заявление до предприятието, с което иска прекъсване на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда.
– ЗАЯВЛЕНИЕ-ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 КСО /Приложение № 8 към чл. 4, т.6/.
Работодателят от своя страна представя пред НОИ:
– Приложение № 10 към чл. 9 от Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО,) а ако майката е СОЛ-Приложение № 11 към чл. 11, ал. 2 от НПОПДОО, където посочва като основание за изплащане отглеждане на малко дете по чл. 54 от КСО.
Внимание:
Паричното обезщетение по чл. 54 от КСО – когато майката не ползва допълнителния отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164 от КТ и не е дала съгласие отпускът да се ползва от друго лице (баща, баба или дядо на детето) – не се изплаща при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка ( чл. 54, ал. 3 от КСО). По смисъла на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на Закона за семейните помощи за деца специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса. Т.е яслата не попада в тази група и независимо, че детето е на ясла, майката може да получава 50% от майчинството.
Вижте още:
МОЖЕ ЛИ ДА НИ ЗАБРАНЯТ НЕПЛАТЕН ОТПУСК?
МОГАТ ЛИ ДА НИ ГЛОБЯВАТ, АКО ЗАКЪСНЕЕМ ЗА РАБОТА?
КОЛКО ЛЕВА СА КОМАНДИРОВЪЧНИТЕ?
КОЛКО ЗАПЛАТИ МОГА ДА ПОЛУЧА ПРИ НАПУСКАНЕ?