Дължи ли работодателят изплащане на допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит за всяко трудово правоотношение?
Спрямо Кодекса на труда в България основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер се договарят между страните по трудовото. При възникването на трудовото правоотношение работодателят е задължен да определи, освен основното възнаграждение, и допълнителните възнаграждения с постоянен характер.
За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор.
Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време – по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време. Това плащане има постоянен характер – изплаща се ежемесечно, докато съществува основание за получаването му.
При определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита трудовия стаж на работника или служителя на същата, сходна или със същия характер работа, длъжност или професия. Условията, при които се зачита сходният характер на работата, длъжността или професията, се определят с колективен трудов договор на браншово равнище или с вътрешните правила за работната заплата в предприятието.
С Постановление на Министерския съвет № 147 от 29.06.2007 г. за определяне на минималния размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионаленопит минималният размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит е определен на 0,6 на сто за всяка година придобит трудов стаж и професионален опит.
Работникът или служителят не е длъжен да връща суми за трудово възнаграждение и обезщетения по трудово правоотношение, които е получил добросъвестно.
Справка:
чл. 66, ал. 1, т. 7 Кодекса на труда
чл. 271, ал. 1 Кодекса на труда
чл. 12, ал. 1 НСОРЗ
§ 1, т. 2 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда
Член 12 и чл. 22, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата
Вижте още:
РАЗЛИЧНО ЛИ Е ЗАПЛАЩАНЕТО ПРИ РАБОТА ОТ ВКЪЩИ
ОТПУСК ПРИ СМЪРТ НА БЛИЗЪК РОДНИНА
КОГА ИМАМЕ ПРАВО НА ОТПУСКА ЗА ПЪРВИЯ УЧЕБЕН ДЕН?
ЗАДЪЛЖЕН ЛИ СЪМ ДА ЗАПЛАЩАМ РАБОТНО ОБЛЕКЛО?
ДЪЛЖИ ЛИ РАБОТОДАТЕЛЯТ ВАУЧЕРИ ЗА ХРАНА ПО ВРЕМЕ НА ОТПУСКА?