Употребата на алкохол по време на работа е нарушение и представлява рисково, лекомислено и самонадеяно поведение на работещия.


Някои работещи смятат, че и на работното място може да има допустима граница, на принципа на Закона за движение по пътищата, спрямо който на административно наказание подлежи водач, който е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила.
На работното място обаче ситуацията е различна и законът казва, че работникът или служителят, поставяйки се сам под въздействието на алкохол, независимо от какъв вид и в какво количество, сам поставя живота и здравето си в опасност, когато това състояние е от естество да допринесе за настъпване на произшествие при работа и за трудова злополука.
От тази гледна точка, употребата на алкохол по време на работа, освен че представлява нарушение представлява и рисково, лекомислено и самонадеяно поведение на работещия.
Това особено важно в случаите, когато работата е свързана с дейности, които са свързани с необходимост от прецизност и повишено внимание както за осигуряване на нормален работен процес, така и за осигуряване на безопасни условия на труд.
Алкохолът е наркотично средство, предизвикващо опияняване, с което се свързва както високият риск от болести, така и рискът от травми и смърт не само за пиещия, но и за околните.
Именно поради това, нулевата толерантност към алкохола на работното място е една от мерките, които водещите компании прилагат и следват.
Справка:
Решение №232/31.03.2010 по дело №227/2009 на ВКС, ГК, IV г.о.
Вижте още:
КАКВО СЕ ПРАВИ ПРИ НЕЗАКОННО УВОЛНЕНИЕ?
РИСКОВО ЛИ Е ТРУДОВ ДОГОВОР В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ?
СТРУВА ЛИ СИ РАБОТА НА СРОЧЕН ДОГОВОР?
КАК СЕ НАПУСКА РАБОТА БЕЗ ПРЕДИЗВЕСТИЕ?