Дължимото обезщетение се намалява с размера на получените суми по сключените договори за застраховане на работниците и служителите.


За вреди от трудова злополука или професионална болест, които са причинили временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто или смърт на работника или служителя, работодателят отговаря имуществено независимо от това, дали негов орган или друг негов работник или служител има вина за настъпването им.
Работодателят отговаря и когато трудовата злополука е причинена от непреодолима сила при или по повод изпълнението на възложената работа или на каквато и да е работа, извършена и без нареждане, но в интерес на работодателя, както и по време на почивка, прекарана в предприятието.
Работодателят дължи обезщетение за разликата между причинената вреда – неимуществена и имуществена, включително пропуснатата полза, и обезщетението и/или пенсията по общественото осигуряване.
Дължимото обезщетение се намалява с размера на получените суми по сключените договори за застраховане на работниците и служителите.
Получаването на посочените горе обезщетения от наследниците на починал поради трудова злополука или професионална болест не се смята за приемане на наследство.
Изключване или намаляване на отговорността:
Работодателят не отговаря по посочените горе условия, ако пострадалият е причинил умишлено увреждането.
Отговорността на работодателя може да се намали, ако пострадалият е допринесъл за трудовата злополука, като е допуснал груба небрежност.
Регресен иск
За изплатеното на пострадалия или на неговите наследници обезщетение работодателят има право на иск срещу виновните работници или служители съобразно правилата определени в закона.
Вижте още:
В КОИ СЛУЧАИ МОЖЕ ДА НИ СПРАТ ПЕНСИЯТА?
КАКВИ ДОКУМЕНТИ МИ ТРЯБВАТ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ?
КАКВА Е ЗАКРИЛАТА ПРИ УВОЛНЕНИЕ НА БРЕМЕННИТЕ?
КОЛКО ЧАСА Е МИНИМАЛНАТА ПОЧИВКА МЕЖДУ РАБОТНИТЕ ДНИ?