• Осигурително право

Какви осигуровки се плащат при работа в чужбина?

д-р Тодор Капитанов

Когато живеете и работите в чужбина, ще бъдете социално осигурен или в страната си по произход, или в приемащата страна.

Pixabay

Общественото осигуряване или още социално осигуряване е система, при която хората получават доходи или услуги, като резултат от принос към даден фонд или схема на застраховане. То обикновено покрива осигурителни рискове като напреднала възраст, инвалидност, а в някои страни също здравеопазване и безработица.

Държавното обществено осигуряване в България покрива следните осигурителни рискове: общо заболяване; трудова злополука; професионална болест; майчинство; безработица; старост и смърт.

В коя страна сте осигурен зависи от 2 фактора:

  • от трудовия ви статус (наето лице, самостоятелно заето лице, безработен, командирован в чужбина, работещ в съседна на вашата страна и пр.)
  • от вашата страна на пребиваване — не от вашето гражданство.

Не можете да избирате в коя страна да се осигурявате.

Когато живеете и работите в чужбина, ще бъдете социално осигурен или в страната си по произход, или в приемащата страна. Във всеки от двата случая трябва да се погрижите да останете осигурен, след като се преместите в новата страна.

За да избегнете евентуални сериозни проблеми и недоразумения, информирайте се за системата за социална сигурност в приемащата страна.

Ако живеете и работите в чужбина като работник мигрант в ЕС — наето или самостоятелно заето лице — трябва да се регистрирате в системата за социална сигурност на приемащата страна.

В този случай вие и лицата на ваша издръжка ще бъдете обхванати от системата за социална сигурност на тази страна. Вашите обезщетения — обезщетения за болест, семейни обезщетения, обезщетения за безработица, пенсии, обезщетения за трудови злополуки и заболявания, за преждевременно пенсиониране и смърт — ще се определят в съответствие с местните закони.

В много страни обезщетенията, на които имате право, могат да зависят от това колко дълго сте плащали вноски преди това.

Страната, в която подавате заявление за обезщетения, трябва да вземе предвид всички периоди, в които сте работили или плащали вноски в други страни от ЕС — все едно, че сте бил осигуряван в тази страна през цялото време.

Вижте още:

РАЗМЕРЪТ НА „КЛАС“ ПРОСЛУЖЕНО ВРЕМЕ СЛЕД РАБОТА В ЧУЖБИНА

В КАКЪВ СРОК СЕ ИЗПЛАЩА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ПРИ ПЕНСИОНИРАНЕ?

ДИСКРИМИНАЦИОННО ЛИ Е ПЛАЩАНЕТО ЗА „КЛАС“ ПРОСЛУЖЕНО ВРЕМЕ?

ЗАКУПУВАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ ЗА ВРЕМЕТО НА ОБУЧЕНИЕТО

КАКВИ ДОПЪЛНЕНИЯ КЪМ ОСНОВНАТА ЗАПЛАТА МОЖЕ ДА ПОЛУЧАВАМЕ?

КОЕ Е ОПРЕДЕЛЯЩО ЗА НИВОТО НА ЗАПЛАЩАНЕТО НИ?

Предишна СтатияСледваща Статия

д-р Тодор Капитанов

д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право с над 10 г. практически опит. Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби.