• Трудово право

Рисково ли е трудов договор в полза на работодателя?

д-р Тодор Капитанов

Трябва ли тази уговорка да ни притеснява, когато подпсваме трудов договор
pixabay

Един от най-честите въпроси, които получавам, е „Какво е трудов договор в полза на работодателя?“.

Хората, на които им предстои да започнат първа работа, да сменят настоящата си работа или позицията, която заемат, с изненада виждат, че в предложения им нов трудов договор има клауза, уреждаща трудовият договор да бъде сключен в полза на работодателя.

Какво всъщност означава трудов договор в полза на работодателя и следва ли тази уговорка да ни притеснява, когато подпишем такъв договор?

За да бъде уговорен, който и да е трудов договор в нечия полза, той следва да бъде под условието, че в него е предвиден изпитателен срок.

Самото сключване на трудов договор с изпитателен срок е обичайна практика при започване на нова работа. Неговата главна особеност е, че през време на срока за изпитване, страната, в чиято полза е уговорен срокът, може да прекрати договора без предизвестие до изтичане на уговорения срок. Достатъчно е ясно и недвусмислено да го изрази в писмена форма.

Не е необходимо страната, която има право да прекрати договора, да се мотивира по какъвто и да било начин. Прекратяването не подлежи на обжалване и на разглеждане по реда на трудовите спорове. През време на срока за изпитване работодателят може да уволни работника или служителя дори и докато той ползва законоустановен отпуск, напр. отпуск по болест, в случая не е необходимо разрешение на Инспекцията по труда или друг орган.

Съгласно законовите разпоредби на Кодекса на труда в България изпитателният срок в трудовия договор може да бъде уговорен в полза на:

– Работодателя – когато работодателят иска да провери способността на работника или служителя да изпълнява определена работа;

– Работника/служителя – когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него, дали условията на труд, атмосферата и трудовият колектив му допадат;

– В ползва и на двете страниТова означава, че през време на изпитателния срок и работодателят, и работникът или служителят може да прекрати договора по своя преценка. В договора се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

Важно е да се знае, че законът не позволява за една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие да се сключва повторно трудов договор със срок за изпитване. Но ако работникът премине от една длъжност на друга, макар и в същото предприятие, е допустимо да се сключи между същите страни друг трудов договор, с друго съдържание и клауза за изпитване. Например, такъв случай е налице, когато секретарка в една фирма премине на длъжността счетоводител. Важно е да се отбележи, че през време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор – работникът или служителят има право на общо основание на трудово възнаграждение, уговорено работно време, почивки и отпуски, признаване на времето за трудов стаж и др.

pixabay

Срокът за изпитване не може да бъде по-дълъг от 6 месеца. В него не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск /платен, неплатен, учебен, поради болест и др./ или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен от страната, в чиято полза е бил договорът за изпитателен срок.

Справка:

Чл. 70, ал. 1 – 5 от Кодекса на труда

Чл. 71, ал . 1, ал. 2 от Кодекса на труда

Вижте още:

ЗА КАКЪВ СРОК МОЖЕ ДА ПОЛУЧИМ БОЛНИЧЕН

НЕРАБОТНИ ДНИ ПРЕЗ 2021 Г.

МЕРКИ ЗА РАБОТА ПРИ НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ

12 НЕЩА, КОИТО РАБОТОДАТЕЛЯТ ИМА ЗАДЪЛЖЕНИЕ ДА ВИ ОСИГУРИ, АКО РАБОТИТЕ ОТ РАЗСТОЯНИЕ

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ДА ЗНАЕТЕ ТЕЗИ 6 НЕЩА ОТ ЗАКОНА, АКО РАБОТИТЕ ОТ РАЗСТОЯНИЕ

КАК СЕ ОБЖАЛВА БОЛНИЧЕН ЛИСТ?

Предишна СтатияСледваща Статия

д-р Тодор Капитанов

д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право с над 10 г. практически опит. Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби.