Денят на кръводаряването се установява от здравните органи.
Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при кръводаряване – за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него. Този вид отпуск се предоставя на работника (служителя), за да извърши кръводаряване.
Работникът или служителят има право на отпуск за деня на съответното събитие (на кръводаряването) и за следващия го работен ден.
Когато денят на прегледа и кръводаряването съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея.
Законът не поставя ограничение относно броя на случаите, в които работникът или служителят може да ползва отпуска при кръводаряване. Следва да се има предвид, че ако поради една или друга причина отпускът не е ползван, то няма законова възможност той да се ползва по друго време, съответно се губи.
Отпускът се ползва по искане на работещия, отправено до работодателя. Не е предвиден специален образец на искането. Работникът трябва да посочи дните, през които ще ползва отпуск за кръводаряване, а работодателят да издаде съответната писмена заповед. Денят на кръводаряването се установява от здравните органи.
През време на отпуск при кръводаряване на работника или служителя се изплаща възнаграждение според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя. Ако такива няма договорени, тогава възнаграждение не се дължи.
Справка:
чл. 157, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда
чл. 157, ал. 3 от Кодекса на труда
чл. 50, ал. 1 НРВПО
Прочети още:
ПРИКЛЮЧВАМ РАБОТА. КАКВИ ДОКУМЕНТИ ТРЯБВА ДА ПОЛУЧА?
ПЛАЩА ЛИ СЕ НЕИЗПОЛЗВАНАТА ОТПУСКА?
МОЖЕ ЛИ ДА РАБОТЯ, АКО НЯМАМ 18 ГОДИНИ?