• Трудово право

Предаване на работа, документи и вещи при напускане

д-р Тодор Капитанов

Вижте необходимите стъпки, които следва да извършите при напускане на работа.

Pixabay

1. Вашата информация

Съветвам ви е да не съхранявате нищо лично на служебния ви компютър, но ако все пак има ваша информация на него и политиката на фирмата позволява да сваляте или изпращате информация, свалете личната информация на ваше USB или я изпратете на личния имейл.

Не забравяй да прочистите контактите в служебния ви телефон, както и да изтриете от компютъра и служебния телефон настройките на профилите ви в социалните мрежи, снимките, клиповете, имейлите и SMS-те от него.

2. Имущество на фирмата

При напускане ще трябва да върнете имуществото на фирмата, което ползвате – служебен телефон, автомобил, компютър, таблет, или друго, за което ще трябва да подпишете и приемо-предавателни протоколи. Фирмата следва да ги осигури.

Ако сте подписали такива протоколи при започване на работата, а при напускане не ви ги предоставят – изискай ги.

Не се случва често, но е добре да се застраховате в случай, че решат, че щом няма подписан документ, не сте им върнали телефона си например, и да поискат да им го заплатите.

3. Задължения към фирмата

Ако сте материално-отговорно лице, следва да отчетете и върнете всички парични средства и стоки, водещи се на вас  – служебен аванс, задължения от клиенти, стока.

Може би дори сте на позиция, за предаването на която е необходимо да се направи ревизия или инвентаризация.

Вашият пряк ръководител или счетоводител следва да организират този процес и да приемат всичко.

4. Обходен лист

Последно може да поискат да попълните т.нар. обходен лист, в който да съберете подписи от отделите, свързани с вашата позиция, удостоверяваща, че са си свършили работата, свързана с вашето освобождаване.

За различните компании и позиции тези отдели са различни, но най-общо това са:

Счетоводство – по отношение на документи и пари

Пряк ръководител – по отношение на приемане на стоково-материални ценности

Информационни технологии – във връзка със спиране на достъпа ти до служебен компютър, служебен имейл и информационна система

Човешки ресурси – за провеждане на изходящо интервю, връщане на пълномощни, получаване на документи, и др.

Вижте още:

РАБОТОДАТЕЛЯТ НЯМА ПРАВО ДА НИ ГЛОБЯВА

НЕ МОЖЕ ДА НИ НАМАЛЯТ ЗАПЛАТАТА БЕЗ НАШЕ СЪГЛАСИЕ

ОТСТРАНЯВАНЕ ОТ РАБОТА ПРИ УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ

КОГА И КАК МОЖЕ ДА НИ ТЕСТВАТ С „ДРЕГЕР“ НА РАБОТА?

ИМА ЛИ ДОПУСТИМА ГРАНИЦА ЗА АЛКОХОЛ В КРЪВТА НА РАБОТНОТО МЯСТО?

ПРИЗНАВАНЕ НА ТРУДОВ СТАЖ, НАТРУПАН В ДРУГА ДЪРЖАВА

Предишна СтатияСледваща Статия

д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право с над 10 г. практически опит. Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби.