Какво представлява социално-битово и културно обслужване на работещите?


Целта на Социално-битово и културно обслужване на работещите (СБКО) е подобряване бита нa работниците и служителите, повишаване на удовлетвореността им от работата, която извършват, а това, от своя страна, води и до повишаване качеството на трудовия процес и съответно увеличаване на производителността на труда.
Формите на СБКО могат условно да се разделят на две големи групи:първата група са тези, свързани с трудовия процес, а втората – тези извън трудовия процес или „свързани с бита на работниците”. Към първата група се отнасят транспортното обслужване от местоживеенето до местоработата и обратно и осигуряването на работно и униформено облекло. Във втората група се включват организираното хранене, съобразно рационалналните норми и специфичните условия на труд, търговското и битовото обслужване, като работодателят може да изгражда и поддържа търговски обекти и бази за услуги, бази за дълготраен и краткотраен отдих, физическа култура, спорт и туризъм; бази за културни занимания, подпомагане на младите и новопостъпилите работници и служители.
В Кодекса на труда е предвидено, че работодателят може да осигурява на работниците и служителите задоволяване и на други социално-битови и културни потребности. В случая „други” означава различни от гореизброените, но също имащи социално- битов и културен характер.
Финансирането на СБКО се осъществява със средства на работодателя и от други източници (например отпуснати средства от държавата, от общините; средства, предоставени от организации на работодателите, от синдикатите, дарения и др.).
Следва да имате предвид, че в трудовото ни законодателство не съществува законово задължение на работодателя да предвиди такива средства. Това зависи от неговата преценка, от икономическите му възможности, от финансовото състояние на предприятието.
Веднъж предвидени, тези средства се използват по решение на общото събрание на работниците и служителите в предприятието. Това негово правомощие не може да се изземва или прехвърля на други органи. Осигурените средства за социално-битово и културно обслужване не могат да се изземват и използват за други цели.
Посочените по-горе форми на СБКО трябва да бъдат използвани от всички работници и служители в предприятието, т.е. всички те имат право на тях. Незаконосъобразно би било решение на общото събрание, с което фондовете се разхождат за нуждите само на част от персонала.
Кодекса на труда допуска формите на СБКО в предприятието да бъдат използвани, освен от работниците и служителите, и от още две групи лица – семействата на работниците и служителите и от пенсионери, работили при същия работодател.
Общото събрание може да вземе решение, с което възлага на синдикалната организация в предприятието (в което има такава), да определи правила за начина за използване на средствата от фонд „СБКО”. Но тези правила не могат да противоречат на взетото решение от общото събрание на работниците и служителите.
Вижте още:
КОЛКО ВРЕМЕ НИ СЕ ПОЛАГА ЗА ОБЕДНА ПОЧИВКА?
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ДОКУМЕНТИ ПРИ СКЛЮЧВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР
МОЖЕ ЛИ ДА НИ НАБЛЮДАВАТ ПО ВРЕМЕ НА РАБОТА?
ЩЕ НИ ПЛАТЯТ ЛИ, АКО НЕ РАБОТИМ ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ДЕН?