• Осигурително право

Счита ли се за осигурителен стаж времето в казармата?

д-р Тодор Капитанов

За осигурителен стаж от трета категория се признава времето на наборна военна служба.

Pixabay

“Действителен стаж” е действително изслуженото време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски.

За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба и времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст. За тези периоди се внасят осигурителни вноски в размера за фонд “Пенсии” за сметка на държавния бюджет върху минималната работна заплата към датата на отпускане на пенсията.

От всичко описано по-горе следва, че трудовият стаж, положен в изпълнение на задълженията за отбиване на наборна военна служба се зачита за действителен осигурителен стаж по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (КСО).

За осигурителен стаж от трета категория се признава времето на наборна военна служба и времето на обучение на курсанти и школници след навършване на пълнолетие до размера на наборната служба за съответния род войски съгласно действащото законодателство, независимо кога са положени. За този стаж се дължат осигурителни вноски от републиканския бюджет. Когато по време на обучението се промени срокът на наборната военна служба, за осигурителен стаж се зачита определеният срок към датата на започване на обучението, а за ненавършилите пълнолетие – към датата на навършване на пълнолетието им.

Ако ви бъде отказана пенсия по условията на КСО с мотивацията, че времето на военната наборна служба не се признава за действителен осигурителен стаж, то ви съветвам да обжалвате това разпореждане, защото съгласно закона имате право да го направите и вероятността да спечелите спора е голяма. 

Справка:

чл. 44 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж

чл.9 ал.7 от КСО

§ 1, ал. 1, т. 12 от ДР на Кодекса за социално осигуряване

Вижте още:

ЧЕТВОРНА НАДНИЦА, АКО РАБОТИМ ПО ВРЕМЕ НА ПРАЗНИЦИ

РАЗЛИЧНО ЛИ Е ЗАПЛАЩАНЕТО, АКО РАБОТЯ „ХОУМ ОФИС“?

УЧЕНЕТО В УНИВЕРСИТЕТ НЕ СЕ ЗАЧИТА ЗА „КЛАС“

ЗАЧИТАНЕ НА ТРУДОВ СТАЖ СЛЕД РАБОТА В ЧУЖБИНА

ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА ПОДБОР ПРИ УВОЛНЕНИЕ

НАПУСКАНЕ ПОРАДИ НЕИЗПЛАЩАНЕ НА РАБОТНА ЗАПЛАТА

Предишна СтатияСледваща Статия

д-р Тодор Капитанов

д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право с над 10 г. практически опит. Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби.